TP-Link Archer AX20 je dual-band router z novej generácie s podporou starších štandardov 802.11a/b/g/n/ac, ale aj s podporou najnovšieho WiFi štandardu 802.11ax (WiFi 6). Tento štandard umožní komunikovať prenosovou rýchlosťou až neuveriteľných 574 MB/s (2,4GHz) a 1201 Mb/s (5GHz). Ako pásmo 2,4 GHz, tak i pásmo 5 GHz sú ideálne pre streamovanie v 4K, online hranie a rýchle sťahovanie rozličných súborov.
Výkonný 4jadrový 1,5GHz procesor generuje minimálnu latenciu v sieti aj pri vysokom prenosovom zaťažení. Na každé kliknutie na odkazy na webové stránky a online prehrávanie na vašom notebooku a telefóne tak reaguje oveľa rýchlejšie ako bežné 2x2 AC smerovače. Správa vašej domácej siete bude veľmi jednoduchá s pomocou všestranných vstavaných nástrojov – rodičovská kontrola, hosťujúca sieť, QoS a ďalšie.
Rodičovská kontrola zabezpečí osobné a primeraný prístup k internetu pre každého člena rodiny. Úrovne filtrov a časové limity pomôžu s kontrolou tých najmenších, kedy môžete blokovať určité URL adresy alebo naplánovať časy, kedy sa zariadenie pre deti môže pripojiť k internetu. Sieť pre hostí oddelí vašu vlastnú primárnu sieť a prináša tak väčšie bezpečie pre vás i vaše dáta. Pomocou QoS (Quality of Service) zase vyberiete zariadenia alebo činnosti, ktoré chcete uprednostniť vo svojej sieti. Niekoľkými kliknutiami sa uistíte, že váš notebook alebo streamovaný film je na prvom mieste v rámci vašej siete.
Nastavte Archer AX20 priebehu niekoľkých minút vďaka intuitívnemu webovému rozhraniu a šikovnú aplikáciu Tether. Pomocou TP-Link Tether a DDNS môžete kontrolovať vašu domácu sieť, vrátane rodičovských kontrol a riadenia prístupu, odkiaľkoľvek a z akéhokoľvek zariadenia s operačnými systémami iOS alebo Android. Aplikácia vás navyše upozorní na akékoľvek dostupné aktualizácie firmwarov, aby ste mali istotu, že vaša Wi-Fi sieť využíva najlepšie a najpokročilejšie protiopatrenia. Potrebujete svoj domáci router reštartovať, aktualizovať alebo zmeniť jeho konfiguráciu, kým ste v kancelárii alebo na dovolenke? Vďaka tomuto Cloudu je to ľahké.
Na internete sa už objavujú zdroje dostupné iba pomocou IPv6, ktorý postupne nahrádza dosluhujúci protokol IPv4. Prináša najmä otvorenú konektivitu medzi všetkými zariadeniami, ktorá s IPv4 kvôli nedostatku adries nebola možná. Protokol IPv6 hravo zvládne masívne rozšírenie adresného priestoru a pridelí všetkým zariadeniam ich vlastnú IPv6 adresu. To zaručí vysokorýchlostný prenos dát a umožní naplno využívať všetky možností internetu.
MU-MIMO 4násobne zvýši kapacitu prípojok, kedy za pomoci priestorových streamov obslúži paralelne niekoľko klientov vďaka tvarovaniu lúčov (beamformingu) vysielaného signálu. Beamforming sleduje vďaka sústave antén umiestnenie bezdrôtových zariadení v sieti a vždy usmerní WiFi signál priamo na tieto zariadenia. Táto šikovná distribúcia signálu cielene zosilňuje bezdrôtový signál a zvyšuje jeho stabilitu.
RangeBoost je exkluzívna technológia Wi-Fi s viacerými anténami pre dosiahnutie širšieho rozsahu pokrytia, vyššieho výkonu a menšieho poklesu pripojenia. Kombinuje vzájomne prepojené antény umiestnené vnútri stroja s jedinečným algoritmom, ktorý neustále prehľadáva prostredie a vyberá najlepšiu dvojicu antén pre pokrytie mŕtvych miest druhej strany, čo vedie k najsilnejšiemu možnému signálu. Technológia Beamforming a Rangeboost majú na starosti, aby bola sieť silnejšia a ďalekosiahlejšia.
Ľahko spravujte desiatky zariadení, ktoré streamujú a súčasne hrajú hry – OFDMA vašej domácej sieti zaistí budúcnosť vďaka väčšej kapacite pre pripojenie viacerých zariadení. Táto technológia rozdeľuje jediné spektrum na viac jednotiek a umožňuje rôznym zariadeniam zdieľať jeden prenosový tok, čo zvyšuje účinnosť a znižuje latenciu. To znamená bezkonkurenčné pripojenie s Wi-Fi 6.
Kvadratúrna modulácia amplitúdy (QAM) s konšteláciou 1024 rapídne zvýši úroveň spektrálnej účinnosti a širokopásmová modulácia Long OFDM Symbol využíva frekvenčného delenia kanála. Modulačná metóda OFDM spočíva v použití niekoľkých stoviek až tisícov subnosných, ktoré sú vzájomne ortogonálne, takže maximum každej nosnej by sa malo prekrývať s minimami ostatných. Dátový tok celého kanálu sa teda rozdelí na stovky čiastkových dátových tokov jednotlivých subnosných.
Súčasné Wi-Fi siete sú napospol považované za veľmi nebezpečné, ak nepoužívajú silné zabezpečenie heslom. Kaviarne, reštaurácie, knižnice aj rôzne organizácie chcú ponúknuť pohodlnú cestu k internetu, ale použitie nezaheslovanej siete prináša rad problémov – možnosť odpočúvania medzi užívateľmi alebo napríklad jednoduchý únos konektivity pomocou uloženej nezabezpečenej siete.
Najnovší bezpečnostný protokol WPA3 prináša nové funkcie pre zlepšenie kybernetickej bezpečnosti v osobných sieťach. Bezpečnejšie šifrovanie v zabezpečení hesiel Wi-Fi a zvýšená ochrana pred agresívnymi útokmi zaistí perfektnú ochranu vašej domácej Wi-Fi. Nový štandard používa ekvivalentnú 192bitovú kryptografickú silu v režime WPA3-Enterprise (AES-256 v režime GCM s SHA-384 ako HMAC) a stále vyžaduje použitie CCMP-128 (AES-128 v režime CCM) ako minimálne šifrovací algoritmus v režime WPA3-Personal . Bude mať tak možnosť použiť nepriestrelný 192bitový šifrovací algoritmus CNSA, ktorý bol pôvodne určený pre priemyselné, vládne alebo vojenské nasadenie.
Zaujímavou novinkou bude aj možnosť použiť jedno zariadenie na konfiguráciu druhého. To sa hodí najmä v situácii, keď 1 zo zariadení nemá displej ani klávesnicu. V súčasnej dobe je nutné pripojiť k zariadeniu počítač pomocou kábla a nastaviť jeho parametre pripojenia k sieti, čo je pracné a nepohodlné. Novo bude stačiť použiť mobilný telefón alebo tablet a údaje tomuto zariadeniu odovzdať pomocou WPA3. Zjednoduší sa tým nastavovanie rôznych IoT zariadení, chytrých hodiniek, žiaroviek, snímačov teploty a podobných prístrojov.
IGMP Snooping optimalizuje poskytovanie multimediálnej prevádzky, aby zabezpečil lepší zážitok zo siete, najmä pre aplikácie ako je IPTV. Táto funkcia sa dozvie, aké skupiny rozosielania sú potrebné na konkrétnych portoch. Tým pádom rozosielanie smeruje len tam, kam má. Ak sa k tomuto portu nič nepripojí, prepne ho sám prepínač. V kaskádovom prostredí sa tak výrazne zníži prevádzka medzi prepínačmi.
Router AX20 so sebou prináša aj pokročilé funkcie prekladu adries (NAT) – Port Forwarding, Port triggering, UPnP a DMZ.
Port Forwarding, slovensky presmerovanie portov, je metóda smerovania portov z jedného sieťového uzla na druhý. Typickým použitím je umožnenie vonkajšiemu užívateľovi pripojiť sa na port na súkromnej adrese v lokálnej sieti prostredníctvom smerovača, ktorý podporuje technológiu prekladu sieťových adries.
Port triggering je špecializovaná forma port forwarding. Odchádzajúce spojenie na vopred určenom porte („trigger port“) spôsobí v prípade aktivity odchádzajúcich portov, že prichádzajúcu prevádzku na špecifické prichádzajúce porty je dynamicky presmerovaný na hostiteľa, ktorý začal komunikáciu. To umožňuje počítačom poskytovať služby, ktoré zvyčajne vyžadujú verejnú adresu počítača.
Termín UPnP je odvodený od plug-and-play, čo je technológia pre automatickú konfiguráciu hardvérových zariadení pripojených k počítaču. Cieľom UPnP sady protokolov je umožniť jednoduché pripojenie periférnych súčastí počítača a zjednodušiť zavádzanie sietí v domácnostiach i podnikoch. UPnP definuje riadiaci protokol zariadení postavených na komunikačných štandardoch.
Meno DMZ je odvodené z termínu „demilitarizovaná zóna“, čo je oblasť medzi štátmi, v ktorej nie sú povolené žiadne vojenské akcie. Toto pomenovanie je logické, pretože sa jedná o bezpečnostné opatrenia, fyzickú alebo logickú podsieť, ktorá je z bezpečnostných dôvodov oddelená od ostatných zariadení. Jej účelom je pridanie ďalšej bezpečnostnej vrstvy v lokálnej sieti. To znamená, že prípadný útočník získa prístup iba k zariadeniu, ktoré je v DMZ, ale zvyšok lokálnej siete je v bezpečí.
Momentálne tu nie sú žiadne hodnotenia.
Buďte prvý, kto napíše hodnotenie na tento produkt.